Dostarczając codziennie różnorodnej paszy, bardzo obciążamy żołądek konia. Każdy kęs jedzenia trafia najpierw do ust, a następnie do żołądka Karma najpierw styka się   z błoną śluzową żołądka, która wyścieła wnętrze żołądka konia. I tu mogą pojawić się pierwsze problemy, gdy błona śluzowa żołądka jest ogólnie uszkodzona lub uszkodzona, a jej funkcja jest upośledzona. Niestety, w praktyce u koni często spotyka się patologicznie zmienioną błonę śluzową żołądka.

Te zmiany chorobowe i wrzody błony śluzowej żołądka są również koncepcyjnie grupowane i określane jako tak zwany  zespół wrzodów żołądka koni ” . Oznacza się to pierwszą literą czterech słów jako „ EGUS ”. Jeśli ktoś w stajni wyjaśni, że jego koń ma EGUS, od razu wiadomo, że muszą to być zmiany w błonie śluzowej żołądka połączone z uszkodzeniem komórek. Imiona angielskie stały się również niezbędne w hodowli koni.

Znamienne, że jest to syndrom, czyli splot różnych objawów, które mogą wystąpić jednocześnie.

Najpierw trafia do ust

Zanim  pasza  trafi do żołądka konia, jest mniej lub bardziej intensywnie przeżuwana w jamie ustnej i wytwarza się ślina.

U koni ślina wytwarzana jest w gruczołach ślinowych jamy ustnej. Koń ma trzy duże gruczoły ślinowe, z których ślina przyuszna wytwarza większość śliny. Koń ma również trzy mniejsze gruczoły ślinowe.

Im dłużej konie żują, tym większa jest ilość produkowanej śliny. Zasadniczo całkowita dzienna ilość śliny produkowanej przez konie zależy od dziennego czasu jedzenia (czasu żucia). Ślinianka przyuszna wytwarza ślinę tylko wtedy, gdy koń żuje.

Najważniejsze jest teraz to, co zawiera ślina konia?

Ślina konia składa się w 99% z wody. Pozostały 1% zawiera minerały, białka i wodorowęglany (HCO  ).

Wodorowęglan zasadniczo ma bardzo duże znaczenie fizjologiczne w metabolizmie koni w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Wodorowęglan to baza, która działa jak prawdziwy „rutynowy bufor”. Podczas buforowania powstaje woda i dwutlenek węgla. Ale wodorowęglan jest również ważny w ochronie zębów konia przed próchnicą.

wrzody załadkowe u konia

Ślina koni ma odczyn zasadowy i ma wartość pH pomiędzy 7,3 a 7,8. Jednakże zmierzono również wartości pH do 9. Ta wysoka wartość pH w ślinie jest spowodowana dużą zawartością jonów wodorowęglanowych. Wartość pH śliny może się różnić w zależności od osoby, ponieważ zawartość wodorowęglanów w ślinie również podlega naturalnym wahaniom.

Wykazano, że czas żucia nie ma wpływu na stężenie wodorowęglanów w ślinie koni. W niedawnym skandynawskim badaniu średnia zawartość HCO  pozostała niezmieniona na poziomie 27,1 i 27,5 mM HCO  przed i po 50-minutowym okresie żucia . Stosowanie różnych podstawowych pasz (trawa, siano, kiszonka czy sianokiszonka) również nie miało wpływu na zawartość wodorowęglanów w ślinie. Bezwzględną całkowitą ilość wodorowęglanów można zatem zwiększyć jedynie poprzez zwiększenie całkowitej ilości śliny, dając koniom możliwość długiego i intensywnego żucia.

Powinno to zasadniczo zapobiec niebezpiecznemu zakwaszeniu tej części żołądka. . Jeśli kwasowość treści żołądkowej przezwycięży ten mechanizm ochronny, u koni mogą rozwinąć się bolesne zmiany na błonie śluzowej żołądka, a nawet wrzody żołądka .

Żołądki koni są wyjątkowe

Żołądek konia jest stosunkowo mały w stosunku do masy ciała . Objętość żołądka konia jest na ok. 5 do 18 litrów dla dorosłego konia, zatem można przyjąć, że pojemność jest raczej niewielka. Oznacza to, że żołądek konia może w sposób ciągły wchłaniać i trawić jedynie niewielkie ilości pokarmu.

Oprócz prostego wchłaniania paszy, żołądek miesza także  paszę konia  z sokiem żołądkowym i zawartymi w nim substancjami. Dorosły koń wytwarza dziennie dużą ilość soku żołądkowego (ok. 6-8 litrów). Aby pasza  dla koni  zmieszała się z sokiem żołądkowym i dalej ją przetransportowała, perystaltykę żołądka pobudza hormon serotonina, który wytwarzany jest w błonie śluzowej żołądka.

Żołądek konia zawsze przekazuje niestrawioną pastę porcjami do jelita cienkiego i selekcjonuje niestrawiony pokarm według jego wielkości. Większe części (> 1 mm) muszą pozostać w żołądku i nie dotrzeć jeszcze do jelita cienkiego.

Anatomicznie żołądek konia można podzielić na część zawierającą gruczoły (pars gruczołowe) i część pozbawioną gruczołów (skórną) (pars non-glandularis) błony śluzowej żołądka.

Błona śluzowa żołądka
Gruczołowe
(gruczoły wpustowe, dna i odźwiernika)
bezgruczołowy (skórny)


Produkcja w błonie śluzowej żołądka

Tkaninafunkcjonowaćmiejsce edukacji
pepsynogen (enzym trawienny)Prekursor pepsyny do trawienia białekGłówne komórki gruczołów dna oka
Kwas solny (HCl)zakwaszać treść żołądkową (obniżać wartość pH)z komórek okładzinowych gruczołów dna oka
DwuwęglanPoniżej warstwy śluzowej działa buforująco na powierzchnię nabłonka (samoistna ochrona gruczołowej błony śluzowej żołądka)z gruczołów odźwiernikowych i sercowych
Histamina (biogenes Amin)w celu promowania produkcji kwasu solnegoze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki ECL)
Gastryna (hormon tkankowy)w celu promowania produkcji kwasu solnegogłównie ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki G)
Somatostatyna (hormon)hamuje gastrynę, a tym samym hamuje wytwarzanie kwasu solnego (ujemne sprzężenie zwrotne przy niskim pH)głównie ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki D)
Serotonina (hormon tkankowy i neuroprzekaźnik)w celu pobudzenia krążenia krwi i zwiększenia perystaltyki żołądka/opróżniania żołądkaze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki ECL)
sekretyna (hormon)hamować czynność motoryczną żołądka i spowalniać opróżnianie żołądkagłównie z gruczołów odźwiernikowych (komórki S)

Błona śluzowa


W błonie śluzowej żołądka konia znajdują się również inne typy komórek, które wytwarzają ważne substancje (w tym hormony). Substancje te mogą z kolei mieć wzajemny wpływ na wytwarzanie substancji w gruczołach dna oka. Ważna produkcja kwasu solnego w komórkach okładzinowych błony śluzowej gruczołów jest aktywowana przez dwie substancje: histaminę i gastrynę. Dodatkowo gastryna może również zwiększać uwalnianie histaminy.
Wartość pH żołądka należy zawsze uważać za główną zmienną kontrolną.

W gruczołowej części żołądka znajdują się komórki błony śluzowej żołądka (osłonki śluzowej), które uwalniają wodorowęglan (HCO  ) do błony śluzowej żołądka. Dzięki wodorowęglanowi śluzu żołądkowego wolne jony H + z soku żołądkowego mogą być buforowane na błonie śluzowej żołądka i wzrasta wartość pH. Jest to bardzo ważne, ponieważ może chronić błonę śluzową żołądka przed normalnym samotrawieniem.

Kwas wytwarza się w żołądku konia w sposób ciągły, więc gdy koń nie ma jedzenia, wartość pH w żołądku stale spada. . W tym kwaśnym środowisku wartość pH jest na bardzo niskim poziomie (1 do 2). Teraz białka paszowe można poddać denaturacji, a pepsynogen można przekształcić w proteazę pepsynę w celu trawienia białka. Kwas powstający w żołądku inicjuje trawienie pokarmu.

Działanie konserwujące

Co więcej, kwas solny może 

również zabijać szkodliwe mikroorganizmy w żołądku , ponieważ te mikroorganizmy nie mogą przetrwać przy tak niskiej wartości pH. Zasadniczo kwas ma działanie konserwujące, jeśli szkodliwe mikroorganizmy dostaną się do żołądka wraz ze skażoną paszą.

krążenie krwi

Zwiększony przepływ krwi w gruczołowej części żołądka sprzyja również 

ochronie błony śluzowej żołądka przed samostrawieniem. Wysoki przepływ krwi optymalnie zaopatruje błonę śluzową (błonę śluzową) w tlen i składniki odżywcze, dzięki czemu może wytworzyć się wystarczająca ilość śluzu żołądkowego i wodorowęglanów. Z drugiej strony substancje szkodliwe dla błony śluzowej żołądka (np. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe) również można szybko usunąć dzięki optymalnemu krążeniu krwi.

Jednakże brakuje rzeczywistej warstwy śluzu jako bariery ochronnej na skórnej błonie śluzowej żołądka. Chociaż komórki błony śluzowej skóry są w stanie buforować kwas w komórkach, w samym żołądku kwas żołądkowy jest buforowany jedynie przez wodorowęglan. Duże ilości wodorowęglanów docierają do początku żołądka poprzez ślinę podczas jedzenia.
W rezultacie skórna błona śluzowa żołądka jest szczególnie podatna na negatywne działanie kwasu żołądkowego.

Samoregeneracja błony śluzowej żołądka

Koń regeneruje niewielkie uszkodzenia błony śluzowej żołądka bardzo szybko w ciągu godziny. Ciągła regeneracja błony śluzowej żołądka trwa zwykle od 3 do 6 dni.

Co oznacza termin ESGD lub EGGD?

Powszechnie używany jest angielski termin „ E quine G astric Disease ” (w skrócie EGD), który oznacza chorobę żołądka u koni . 

Jak już wspomniano, żołądek konia składa się z części, której błona śluzowa zawiera gruczoły (błona śluzowa gruczołowa, pars gruczołowaty) i części, która nie ma gruczołów (błona śluzowa skóry, pars nonglandularis).

Uszkodzenie błony śluzowej gruczołów nazywa się chorobą gruczołową żołądka koni (EG GD ) , a uszkodzenie błony śluzowej skóry nazywa się chorobą płaskonabłonkową koni ( ES GD).

EGUS
zespół wrzodu żołądka koni ) _ _
EGGD
choroba żołądkowo – jelitowa koni ) _ _
ESGD
choroba płaskonabłonkowa koni ) _ _

Ze względu na wiele skrótów, na początku wydaje się to bardzo zagmatwane. Stało się to jednak bardzo ważne, ponieważ wrzody żołądka diagnozuje się również w wyściółce gruczołów i należy zastosować specjalne leczenie. U koni nie wszystkie wrzody żołądka są takie same.

13 stycznia 2023 dr hab. Ernst Stephan SALVANA TIERNAHRUNG GmbH

Czy Twój koń ma problemy żołądkowe?

W takim razie poznaj już teraz nasz odpowiedni produkt na żołądek:

wrzody u koni

SALVANA MAGEN-ACUTE

Szybka pomoc dla koni z ostrymi problemami żołądkowymiW ostrych przypadkach w celu szybkiej stabilizacji wartości pH w żołądkuWysoka smakowitość połączona z szybkim efektemDo karmienia przez żłób lub ręcznie, bez żadnych strat„Pierwsza pomoc” dla koni z problemami żołądkowymi

Do produktu

Views: 3

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top